czwartek, 17 września 2015

Różne techniki

Obecnie fotografia jest dziedziną, która rozwija się w tempie ekspresowym. Dodatkowo zdobywa coraz większe grono miłośników i amatorów. Na naszym rynku można spotkać wiele profesjonalnych fotografów jak fotograf ślubny śląsk i amatorów jak ja ;-)

Dodatkowo wyróżniamy wiele technik fotograficznych, które sprawiają, że ta dziedzina stała się nurtem związanym ze sztuką. Wiele zdjęć potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednych miłośników kultury i sztuki.

Do bardzo popularnych technik fotografowania należy na pewno sepia, kalotypia, high dynamic range imaging, tilt-shift, wymuszona perspektywa i wiele innych. Obecnie większość z nich można osiągnąć za pomocą programów komputerowych, chociaż pasjonaci fotografii potrafią sobie poradzić bez tych wszystkich nowinek technologicznych.

Po pierwsze kalotypia jest pierwszą techniką negatywową. Stosowana była w latach 40. i 50. XIX wieku. Papier pokryty światłoczułym halogenkiem srebra był naświetlany w aparacie, a następnie wywoływany. Ta technika stała się podstawą do dalszego rozwoju fotografii.

Według mnie do ciekawych technik należy na pewno tilt-shift, który czasami stosuję by korygować perspektywę na zdjęciu. Przy pomocy operacji tilt możliwy jest obrót płaszczyzny ostrości, a dzięki operacji shift zmiana punktu będącego środkiem perspektywy na zdjęciu. Tę technikę stosuje się głównie do fotografowana architektury.

Kolejną moją ulubiona techniką jest high dynamic range imaging, które polega na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, przy czym jedna część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. Pozwala to na dużą rozpiętość tonalną. Te technika nadaje się do globalnego kontrastu, przy zachowaniu lokalnych zmian jasności. Idealne rozwiązanie do fotografowania na przykład wnętrz jaskiń.

Na sam koniec popularna dzisiaj technika wymuszonej perspektywy. Wydaje mi się, że jest dzisiaj swego rodzaju moda i trendem stosowanym przez wielu turystów. Jest to pewien rodzaj złudzenia optycznego, który powoduje, że dany obiekt wydaje się być położony bliżej lub dalej, albo być mniejszy lub większy niż w rzeczywistości. Wymuszoną perspektywę stosuje się na zdjęciach, by uzyskać efekt humorystyczny. Dodatkowo złudzenie często stosowane jest w filmach podczas tworzenia efektów specjalnych. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz