
Morze Bałtyckie jest płytkim morzem śródlądowym na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Jest połączone z Morzem Północnym oraz z Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku przyjmuje się cieśninę Sund.
Co ciekawe, Bałtyk nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, ponieważ ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Położone jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. średnia głębokość tego akwenu wynosi 52,3 m, a maksymalna 459 m. Oprócz głębi i rynien charakterystyczną cechą dna Bałtyku jest występowania wielu płycizn. te płycizny zbudowane są z materiału piaszczysto-żwirowego i kamienistego. To przede wszystkim pozostałości dawnych moren polodowcowych.
Ponadto, Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych mórz Oceanu Atlantyckiego. Prawdopodobnie liczy około 12 tys. lat. W swoim rozwoju przechodziło kilka faz, kształtując się na tym obecnym obszarze. Czasem traciło kontakt z oceanem, stając się gigantycznym jeziorem.
Mimo, iż Bałtyk jest zanieczyszczanym morzem, to nadal warto spędzić tutaj urlop. Obecnie wiele miejscowości nadmorskich oferuje całkiem fajne warunki i oferty. Dodatkowo ostatnio odkryłam ciekawe miejsce we Władysławowie - pensjonat Karwia. Na pewno wrócę tam jeszcze. Uwielbiam Morze Bałtyckie, nawet jeśli nie korzystam z wody, to sam widok zapiera mi dech w piersiach.

Niektórzy też twierdzą, że mała część substancji może całkowicie zniszczyć życie na Bałtyku nawet za 100 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz